В народі говорять: "Зима прийшла і празничків привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято. От ми і вирішили вивчити їх. «Коло зимових свят» – саме так ми назвали свою класну годину, на якій вивчали народні традиції під час зимових свят.
Зимові свята завершуються Водохрещою, тому згадували і Новий рік, і Різдво, і Хрещення.
Ми не тільки навчилися розрізняти колядки і щедрівки, а й розібралися, чому Різдво відзначається у нашій країні і 25 грудня, і 7 січня.
Дізналися ми багато нового про віншування, вертепи, ворожіння, але найцікавішим виявилися традиції щодо Святвечора. Виявляється,на столі повинно бути 12 і обов'язково пісних страв, і кожна страва є якимось символом.
А ще говорили, чи справді піст корисний для людини? Виявляється, запас міцності наших клітин при цьому збільшиться. Цей механізм давно відомий, і базується на обмеженні кількості спожитих амінокислот. За рахунок цього обмеження білок наших клітин, яка називається мTOR, детектує: а скільки ж ми з’їли білка, а точніше - одного з компонентів білка, амінокислоти метіонін.І як тільки вона починає відчувати, що людина дотримується посту чи перебуває в стані легкого голоду, вона починає запускати в клітинах механізм, який складається з 200 генів і символізує собою нашу резистентність, стійкість і витривалість.
Організм зі своїх еволюційних часів розуміє, що умови середовища не сприятливі і йому треба буде трохи потерпіти. І активізує всі системи організму на клітинному рівні. Це дозволяє нам стати трохи ближче до довгожителів, тому що у всіх довгожителів ця система внутрішня - захист від зовнішніх умов - підвищено активна.
Прийшовши до висновку, що постувати корисно, проговорили про деякі правила посту, наприклад, оскільки в піст ми не споживаємо м'яса, яєць, нам усе одно потрібен білок.
Джерела білків: бобові, соєві продукти, гриби, крупи, горіхи. Але рослинний білок засвоюється дуже погано, тому коли ми готуємо бобові, треба:попередньо замочити їх у воді; добре проварити; старанно перетерти; комбінувати білкові продукти, урізноманітнюючи раціон.
Говорили і про те, що піст є не тільки відмова від страв, але цурання зла, стримання язика від пустомовства і пересудів, уникання дратівливості, -і це, як на мене- головне.
Завершували ми своє вивчення традицій українського народу святом Водохреща.
На свято Богоявлення, що відоме у народі як Водохреща і святкується 19 січня, центральне місце займають обряди, пов'язані з водою, і один з них - купання в ополонці.
З огляду на те, що купання у крижаній воді може бути небезпечним та мати негативні наслідки для людини, потрібно виважено підходити до цього обряду, адже купання в ополонці взимку, без попередньої підготовки, може бути небезпечним для людей похилого віку, дітей, осіб, які страждають на гострі та хронічні захворювання. Спочатку треба порадитись з лікарем і не забувайти про певні правила: купайтися у місці, що пристосоване для зимового купання; приходити на ополонку з супроводжуючим, мати з собою ковдру ; купання треба проводити швидко; одяг повинен бути зручним для одягання і т.ін.
А потім ми працювали в парах та ділилися враженнями від почутого.
Година спілкування була цікавою, насиченою та корисною!
Тож вітаємо вас з зимовими святами, нехай світло та чистота зимових свят принесуть вам нові надії, Свята вода і Господь захистить від всілякої напасті!
Михайло Шведун
Фото- Мандзій Н.Ф.
Автор новинного повідомлення:
Сфера інтересів автора:
Автор фото:
|