На календарі останній день першого осіннього місяця - 30 вересня. І сьогодні починаючи з 1998 року відзначається Всеукраїнський день бібліотек! З такої нагоди, сьогодні на класній годині, наш класний керівник Надія Федорівна, розповідала нам цікаві факти про бібліотеки.
Бібліотеки – для одних це лише місце зберігання книжок, для інших казковий світ, де можна зануритися у цікаві події минулого, сучасності та навіть фантастичного майбутнього. Це місце, де можна знайти відповідь на мільйони запитань, адже бібліотека – це накопичення людських пізнань багатьох століть.
Вважається, що вперше аналоги сучасних бібліотек з’явилися ще близько 2,5 тис. років до нашої ери на Сході. Це були зібрані в одному з древніх вавілонських храмів міста Ніппур глиняні таблички на яких їх сучасники запам’ятали важливу для них інформацію для наступних поколінь. У Київській Русі перші бібліотеки стали відкривати після прийняття християнства. Це були церковні бібліотеки, серед яких у той час найбільшою вважалася заснована в 1037-му році князем Ярославом Мудрим бібліотека Софії Київської. У цій бібліотеці зберігалося понад дев’ятсот книг, що були виготовлені тоді виключно вручну. Для середньовіччя це була грандіозна праця і в подальшому в майстернях при Софійському соборі робилися книги, які увійшли в основу інших бібліотечних зібрань, наприклад, бібліотеки при Печерському монастирі, яка стала найбільшим з кінця ХІ століття центром культурного життя в Київській Русі.
А ви знали, що Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек. Серед провідних — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України, Національна бібліотека України для дітей, Національна історична бібліотека України, Державна науково-технічна бібліотека України та інші.
І наостанок декілька цікавих фактів про бібліотеки.
- Персидський візир Сахіб прославився в X столітті своєю бібліотекою, а не державними діяннями. Зі своїми 117 тисячами книг він не розлучався навіть під час військових походів. Разом з військами йшли чотириста верблюдів, навантажені томами. Тома розташовувалися в алфавітному порядку, і так само за алфавітом рухалися верблюди. Коли візир хотів відволіктися від кровопролиття і почитати, караванщики- бібліотекарі легко знаходили необхідну книгу.
- Книги мають дуже велику цінність, про що свідчить практика приковувати книжки ланцюгами ,яка існувала в Середньовічній Європі до 18 сторічя. Таким чином книжки можна було почитати, але узяти з собою ні. В ті часи книжки на полку ставили корінцем всередину, щоб зручніше було діставати і не заплутуватися в ланцюгах.
- Найзагадковіша бібліотека в історії - це легендарна бібліотека Івана Грозного. Це колекція книг і документів, останнім власником якої ймовірно був Іван IV. За однією з версій, бібліотека була їм захована. Її пошуки ведуться вже кілька століть, однак вона досі не знайдена. Є припущення, що бібліотека замурована в підземеллях Кремля.
- Однією з найбільших бібліотек за всю історію людства є Бібліотека Конгрессу США у Вашингтоні. Бібліотека налічує більше 75 млн найменувань, включаючи книги, фотографії, записи, музичні композиції. Бібліотека відкрилася у 1800 р. із загальною вартістю книг у 5 тис. доларів.
- В Стародавньому Єгипті всі кораблі, які припливали до Олександрії, мусили здавати свої книги до бібліотеки для копіювання. Оригінал залишався в бібліотеці, а копія повертала власнику.
- Систему класифікації книг в бібліотеці винайшли в Давньому Китаї.
На сьогодні з розвитком Інтернету технологій і створенням електронних бібліотек відвідування стаціонарних дещо скоротилося, але ніякі технології не зможуть передати ту загадкову атмосферу,яка панує серед величезної кількості книжок, що вишикувалися в рядок на величезних стелажах бібліотеки.
Учні нашого класу намалювали дуже гарні малюнки, присвячені дню бібліотек. Ще, учні нашого класу, принесли з дому художні книги та подарували їх у шкільну бібліотеку. Бібліотекар подякувала нам і з радістю взяла їх.
Бажаємо вам читати побільше книжок і відмінного настрою!
Камінська С.
Автор новинного повідомлення:
Сфера інтересів автора:
Автор фото:
|