В рамках міської акції "Чисте місто" у Запоріжжі Департаментом освіти і науки Запорізької міської ради був оголошений ЕКОчелендж "Стоп! Амброзія!".
Представники Дитячо-юнацької екологічної громадської організації "Республіка Мрія" прийняли цей виклик та підготували просвітницький ролик.
Юнкори медіаосвітніх центрів "Кристал", "КОТ" та "Фортуна" звернули увагу цільової аудиторії на те, що нові рослини амброзії сходять після дощів з квітня по серпень, тобто п'ять місяців на рік. Нема жодного державного закладу, готового боротися з амброзією п'ять місяців на рік —через незнання ботанічних особливостей амброзії як рослини, і через нерозробленість механічних засобів боротьби з карантинним бур'яном. Адже викосити треба велетенські території за відносно короткий термін декілька разів за весну-літо.
"Викошувати слід до коріння, адже доросла рослина дає нові пагони вище кореневої шийки (просте скошування не допомагає). Косити рослини слід після появи так званих чоловічих пагонів, тоді рослина втрачає здатність відновлюватись", - кажуть представники дитячої екологічної організації.
Але мало хто знає, що таке чоловічі пагони амброзії і ще менше тих, хто бореться з бур'яном у такий спосіб.
У ролику звертається увага на те, що насіння тривалий час зберігає схожість у теплому навколишньому середовищі. Здатність до проростання зберігають як стигле, так і недозріле насіння, а в ґрунті — зберігається до 40 років. Тому з карантинним бур'яном слід боротися десятиліттями. Вихід не в косовиці і не у використанні гербіцидів, бо на земельних ділянках з амброзією гуляють діти і перебувають дорослі.
Активісти-екологи Запорізького НВК №19 радять витісняти амброзію в містах газонними травами. При цьому доводиться засівати їх щонайменше кілька сезонів, аби цілковито витіснити амброзію з того чи іншого ареалу, бо амброзія швидко розповсюджується і сильно осушує ґрунт у культурних посівах, викликаючи пригнічення посіяних рослин.
Важливо пам'ятати, що Пилок амброзії викликає алергічний риніт, - каже учасник ЕКОчеленджу. Амброзія полинолиста — один з найнебезпечніших бур'янів-алергенів, розповсюдження якої
почалося в 1960-х—1970-х роках з Криму. На початку XXI ст. амброзія розповсюдилась на значній території України.
Нагадуємо, що місце проведення ЕКОчеленджу «Стоп! Амброзія!»: сторінка фейсбуку «ЕКОосвіта Запоріжжя» за посиланням https://www.facebook.com/ЕКОосвіта-За.... Термін проведення: вересень 2019. Категорія учасників: екологічно-активні зацікавлені педагоги та учні закладів освіти, громадська спільнота. Умови участі: розмістити фотоматеріали, уривки тематичних заходів, відеороликів, які проведено у закладах освіти щодо розширення обізнаності про рослини – шкідники, заклику та умов боротьби з карантинними рослинами у фейсбуці на сторінці «ЕКОосвіта Запоріжжя» за посиланням https://www.facebook.com/ЕКОосвіта-За... з поміткою #ЕКОсhallenge «Стоп! Амброзія!» протягом вересня 2019 з позначенням міста проведення (заклад, установа).
Автор новинного повідомлення:
Сфера інтересів автора:
Автор фото:
|