Наше завдання: запамятати назви національних природних парків, заказників, пам'яток природи та садово-паркового мистецтва.
Ми звернемо увагу на типи обєктів ПЗФ та на їх географічне розташування.
Якщо ви переглянули відео-урок, напишіть, будь ласка, свої коментарі! Чи відвідували ви такі території? Де саме ви побували? Що вам запам'яталось? На що ви звернули увагу? Чи вважаєте ви, що в Запорізькій області робиться достатньо для розвитку природно-заповідного фонду? Які заходи потрібно впроваджувати, щоб покращувати умови для збереження біорізноманіття рідного краю?
Бажано знати, що Природно-заповідний фонд Запорізької області налічує 337 об'єктів загальною площею понад 124,242 тис. га. З них 23 об'єкти — загальнодержавного значення, та 314 — місцевого значення.
Відсоток заповідності Запорізької області складає 4,57%.
Запорізька область є однією з найтрансормованіших і найосвоєніших сільським господарством областей України. Станом на 2010 рік сільськогосподарські угіддя займали 82,4% території області, з них рілля — 71%.
Природна і квазіприродна рослинність збереглася лише на непригодних для оранки землях: літоральній смузі, на степових крутосхилах, заплавах річок, частково на землях запасу. Такі землі займають близько 5% території області.
До 2010 року відсоток заповідності Запорізької області був серед найнижчих в Україні — 2,6%.
Після утворення 10 лютого 2010 року Приазовського національного природного парку, другого за розміром в Україні, загальною площею близько 78 тис. га, відсоток заповідності виріс майже удвічі — до 4,5%.
За 2013 рік створено 15 нових територій природно-заповідного фонду загальною площею майже 1 200 га. Протягом 2014 року було оголошено ще кілька нових територій природно-заповідного фонду загальною площею 1 014,4 га.
Відповідно до Закону України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» заповідність Запорізької області до 2021 року необхідно збільшити до 12% від загальної площі.
Із кожним роком загострюється проблема виживання людства в умовах зростаючого дефіциту природних ресурсів, зниження біологічного та ландшафтного різноманіття. Сучасний етап охорони довкілля базується в збереженні біосфери та всіх її екотонів, у рамках якого створюється глобальна мережа природоохоронних територій.
Складові екомережі мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, слугують збереженню природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинного світу, підтриманню загального екологічного балансу і забезпеченню фонового моніторингу довкілля.
Природно-заповідний фонд (ПЗФ)– ділянки суходолу або водного простору, які є важливими для збереження природних скарбів: тваринного і рослинного світу, ландшафтів, водних ресурсів, унікальних геологічних об’єктів тощо. Крім того, ПЗФ має наукове, естетичне, рекреаційне значення, допомогає підтримувати довкілля у стані екологічної рівноваги.
Проте всі ці функції природоохоронні території здатні виконувати лише коли забезпечується їх правильне функціонування – дотримання специфічного охоронного режиму, поєднання з іншими територіями у екомережу, моніторинг їх стану.
За відмінностями у структурі та потребами до охорони всі вони поділяються на такі категорії:
- природні заповідники;
- біосферні заповідники;
- національні природні парки;
- регіональні ландшафтні парки;
- заказники;
- пам’ятки природи;
- заповідні урочища.
Решта передбачених законодавством категорій природно-заповдіного фонду – це об’єкти неприродного походження: ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва.
До складу природно-заповідного фонду Запорізької області входять 342 об’єкти (площею понад 150 тис. га), що належать до 9 категорій ПЗФ. На території області розташовано 23 об’єкти загальнодержавного значення, площею близько 134 тис. га (87,9% від загальної площі ПЗФ області).
Щодо структури ПЗФ найбільшою кількістю представлені категорії заказники та пам’ятки природи (і серед об’єктів загальнодержавного, і місцевого значення); за площею найбільшу частку мають національні парки та заказники.
Запорізька область належить до найбільш антропогенно-змінених регіонів держави. Незважаючи на постійне збільшення площі природно-заповідного фонду, його частина в загальній площі території області не повною мірою відповідає міжнародним стандартам та стратегії планування території.
При цьому, за останні 20 років площа територій та об’єктів ПЗФ збільшилася майже в 3 рази.
Дякую за вашу участь в екоосвітньому процесі! Ви молодці! Справжні громадяни Дитячо-юнацької екологічної громадської організації "Республіка Мрія"! Небайдужі та ефективні майбутні господарі своєї землі!
Була я на Хортиці, понад усе запам'яталися великі скелі, та дерева. Більшезвернула увагу на велика кількість тварин, та більш чистіше повітря. У Запоріжжі невелику увагу звертають на екологію, хоч і намагаються. Треба робити менше заводів, або встановлювати фільтри. Дуже пізнавальне відео, дякую! Камінска Софія Шостий А.
Федіре, дуже гарний намір! Як кажуть нам наші вчителі, це головне для здійснення будь-якої мрії! Бо наполегливі наміри ще називають словом ВОЛЯ, без присутності якої, як відомо, не вдається вдосконалювати простір навколо та долати перешкоди на життєвому шляху. Позитивна новина: всі подорожі попереду! Бо саме наші бажання у вигляді мрії наділяють волю крилами! Дякую за коментар! Супер! )