Проблема якості питної води - Екологія РК - 9 клас - КАРАНТИН
Когда пьешь воду - помни об источнике
Китайская пословица
Доброго дня, шановні учні 9-х класів Запорізького НВК №19!
Продовжуємо вивчати факультативний курс "Екологія рідного краю"!
Сьогодні 4 травня, понеділок!
Та тема нашого уроку "Проблема якості питної води в Запорізькій області"
Познайомимось сьогодні зі станом питного водопостачання. Дізнаємось про головні показники якості, про те, від чого вони залежать! Про те, які фактори впливають на якість питної води та як можна мінімізувати ризики для здоров'я.
Також я запрошую Вас побувати на національній секторальній нараді, на якій я доповідав про зусилля екологічної громадськості у напрямку покращення надання послуг водопостачання та водовідведення в нашому регіоні (та на національному рівні) щодо забезпечення рівного права на якісну воду та безпечну санітарію. Дивіться відео!
Що потрібно усвідомити!
По перше, питне водопостачання залишається самою гострою проблемою Запорізької області як у кількісному, так і у якісному відношенні. Незважаючи на те, що в області експлуатуються 600 господарсько-питних водопроводів, дефіцит питної води, особливо у південних районах, не дозволяє забезпечити фізіологічну та побутову потребу населення.
Більша частина сіл і міст Запорізької області споживають воду із артезіанських свердловин, але їх недостатньо та і якість її залишається бажати кращого.
Нестача питної води на теперішній час склала 730 тис. м3 /добу. Більшість міст, селищ міського типу та селища області споживають питну воду за графіком.
У 1991 р. була побудована перша черга Західного водопроводу, який повинен був постачати в Мелітополь, Якимівку, Приазовське та ще в 31 село в цих районах. Але розпад колгоспів та проблеми, які пов’язані з економічним розвитком призвели до того, що тільки 19 сіл одержали питну воду.
У 1999 р. було прийнято рішення використовувати водопровід для водопостачання Бердянська та півдня області в цілому. Для цього була прокладена гілка водопроводу довжиною 175 кілометрів, але вода потрапила у місто лише у 2004 році коли ОКП “Запоріжводоканал” (будівник і власник споруди) почав використовувати власні кошти для добудови водопроводу. До нового водопроводу поступово були підключені Приазовський, Приморський, Мелітопольський та Якимівський райони.
На півдні Запорізької області є артезіанська вода (Вільнянському та Новомиколаївському районах артезіанська вода відсутня), але вона не завжди якісна. В багатьох селах є криниці, але в них вода солона. До цих сел проведен Запорізький груповий водопровід, який побудований лише наполовину (у висновку, воду одержали лише 114 населених пунктів, 66 із них користуються привезеною). Подібна ситуація в Розівському, Чернігівському та Куйбишевському районах, де знаходиться недобудований Новомлинівський груповий водопровід (вода дійшла лише у частину житлової забудівлі Розівки і в декілька сел, які знаходяться поблизу).
Щороку у Василівському, Веселівському, Камянсько-Дніпровському, Михайлівському, Оріхівському, Токмакському та Великобілозерському районах рівень артезіанських вод знижується на 1.5 - 2 м. Свердловини доводиться поглиблювати, багато із них незабаром перестануть працювати. У зв’язку з пуском у 1970-х роках Запорізького залізорудного комбінату, третина області може залишитися без підземних вод.
Видобуток руди на комбінаті ведеться з великих глибин, шахти розсікають Бучацький, Сарматський, Нижньокрейдовий водоносні горизонти, з яких використовують воду. Вода, яка могла б бути у водопроводі, стікає в шахти, її потім відкачують уже забруднену від контакту з рудою і шахтною технікою та зливають в Утлюцький лиман. У 1977 р. і 1978 р. були розпорядження Ради Міністрів (№759, №843), щодо одночасного будівництва залізорудного комбінату і комплексу водопостачання семи вищезгаданих районів. ЗЗРК по-будован і працює, а комплекс водопостачання так і недобудований. Знижується до критичних відміток рівень води і в свердловинах Енергодару.
Крім того, у багатьох районів області питна вода не відповідає ДЕСТу 2874-82 “Вода питна” за окремими хімічними показниками не тільки природних речовин, а й токсичних речовин антропогенного походження (нітрати, пестициди та ядохімікати).
За минулими даними обласної санепідемстанції у водопровідній воді Мелітопольського району хімічні речовини перевищують норму у 65.7% випадків, у Приазовському - 75.6%, у Чернігівському - 46.3%, у Михайлівському - 59.6%, у Оріхівському - 48% перевищень.
Також свого часу високий склад бактерій (у 7 - 13 % випадків) було виявлено у воді Мелітопольського, Токмацького, Гуляйпільського, Василівського, Куйбишевського, Розівського, Приазовського і Приморського районів. Менше всього бактерій у водопроводах Запоріжжя (0.08% перевищень), в Кам'янсько-Дніпровському, Пологівському, Чернігівському, Бердянському та Великобілозерському районах.
Важливо, щоб на діючих водопроводах схеми водопідготовки були досконалі, щоб токсичні речовини не проходили транзитом через споруди та не попадали в розподільчу водопровідну мережу. Проблеми з питною водою в області пов’язані і з великим вмістом солей у підземних джерелах водопостачання і також з поганим станом водопроводів.
Державні комунальні підприємства “Водоканалу” Запорізької області аналізують близько 100 параметрів якості поверхневих і підземних вод, близько 40 параметрів якості питної води. Жодна організація не аналізує поверхневі води за усіма параметрами, аналіз здійснюється за рибогосподарськими та санітарно-гігієнічними нормативами.
Якість води може покращитись лише у випадку коли будуть виконуватися закони і програми до розвитку водопостачання. Покращення водоочищення передбачається проектом програми “Питна вода Запорізької області на 2007 - 2020 роки”.
Друзі, на цьому наш урок завершено!
Ви можете переглянути новини сайту "Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Запорізькому регіоні" за адресою посилання
Також прошу вас написати коментар по темі уроку! Як Ви оцінюєте якість водопровідної води? Чи очищуєте Ви питну воду? Наскільки, на Ваш погляд, ця проблема є актуальною? На що Ви звернули увагу, слухаючи відео з доповіддю Вашого вчителя?
Дякую за гарну роботу! Наступна зустріч відбудеться через тиждень!
1. Качество воды в водопроводе считаю удовлетворительным. 2. Воду для питья и приготовления пищи используем только отфильтрованную. 3. Проблема качества питьевой воды одна из самых актуальных в настоящее время. 4. Удивительно, что анализ воды проводится по стольким параметрам, как 100 параметров качества поверхностных и подземных вод, и 40 параметров качества питьевой воды а сама вода доходит до нас все же не очень хорошая. Кузьмина София 9а
София, спасибо за комментарий! Ответственное отношение к изучению курса Экология РК! Отлично! Что касается качества воды "на кране", то здесь причина не в работе Запорожского водоканала, а в устаревшей водопроводной системе, за которую больше отвечает Департамент по управлению жилищно-коммунальным хозяйством Запорожского городского совета. Водоканал выдает воду, которая отвечает нормативам, но пока эта вода проходит по ржавым трубам, до потребителя она доходит уже с опасными для здоровья примесями. Можно изучить вопрос сроков эксплуатации этих коммуникаций и задаться вопросом, почему модернизация (замена труб) осуществляется медленно или вовсе на некоторых участках не осуществляется. )
Качество воды считаю неудовлетворительным. Из за старой водопроводной системы, в некоторых районах города ее не то что пить, но и руки ей мыть страшно, особенно после остановок и ремонтов. Побывав в прошлом году в г. Нюрнберг Германия, была приятно удивлена, водопроводная вода там настолько чистая, что местные жители пьют ее с под крана не очищая. И очень гордятся чистотой своей воды, рассказывая всем приезжим что воду с их кранов можно пить. Что касается моей семьи, то воду мы пьём только фильтрованную. Я считаю проблему чистоты питьевой воды одной из первоочередных. Ведь человек на 2/3 состоит из воды, поэтому очень важно употреблять много чистой воды. И если бы из под крана текла именно такая, было бы замечательно. Из видео было интересно узнать о этапах очистки воды. Чаплян Диана, 9-а