Портал шкільної преси Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради

 

 

Пошук

Фільтр пошуку

ВМ-НФ Запоріжжя конференція медіаосвіта конкурси АУП ЗНВК №19 Запорізький НВК №19 Шкільний Медіахолдинг Конкурс радіо Андрій Єлькін Республіка Мрія здоров'я Кристал здорові школи звіт медіаграмотність навчання відео Шевченківські пакети плакати постер HEALTHY SCHOOLS плакат безпека медіатворчість урок екологія РК медіакультура 7 клас 9 клас булінг виховна робота 8 клас основи медіаграмотності практична робота екологія Солярис Департамент освіти і науки біологія еко-марафон Вісник Мрії челендж самоврядування медіа Карантин Хімія дистанційне навчання кіноклуб

Категорії розділу

Медіатексти від експертів [149]
Медіатексти - 24/7 [2]
Медіатексти - Бумеранг [0]
Медіатексти - Нью-Скіфія [5]
Медіатексти - Спалах [10]
Медіатексти - КОТ [1]
Медіатексти - Бригантина [7]
Медіатексти - Фортуна [0]
Медіатексти - Креатив [33]
Медіатексти - Кристал [42]
Медіатексти - Промінь сонця [4]
Медіатексти - Фенікс [7]
Медіатексти - Нове місто [1]
Медіатексти - Соляріс [3]
Навчання завершено [5]

Ми у Фейсбуці

ВМ-НФ

Медіатворчість


9 листопада – День української писемності та мови

Про День української  писемності та професійний день працівників культури, який в Україні відзначають 9 листопада, наш 8-А клас дізнався більше  на уроці історії. І тепер цими знаннями ми хочемо поділитися з вами.

Святкуванню української писемності та мови в цьому році виповнюється 22 роки. За традицією в цей день приносять квіти до пам'ятника Нестору Літописцеві. Напередодні всі бажаючі українці писали радіодиктант. Організатори пояснюють, що сенс написання диктанту в єдності, а не в вишукуванні помилок.

Чому в українській мові багато слів із санскриту?

Порівнюючи різні мови, учені дійшли висновку, що деякі з них дуже близькі між собою, інші є родичами більш віддаленими. А є і такі, які взагалі не мають між собою нічого спільного. Наприклад, встановлено, що спорідненими є українська, латинь, норвезька, таджицька, хінді, англійська і т.д. А ось японська, угорська, фінська, турецька, етруська, арабська, баскська та ін. з українською або, скажімо, іспанською ніяк не пов'язані.

Доведено, що кілька тисячоліть до нашої ери існувало якесь співтовариство людей (племен), які розмовляли на близьких діалектах. Ми не знаємо, де це було і в який точно час. Можливо, 3-5 тисяч років до н.е. Припускають, що ці племена проживали десь у Північному Середземномор'ї, можливо навіть, у Подніпров'ї. Індоєвропейська прамова не збереглася до наших часів. Найдавніші писемні пам'ятки, що дійшли до наших днів, були написані тисячу років до нашої ери на мові давніх жителів Індії, яка має назву "санскрит". Будучи найдавнішою, ця мова вважається найбільш наближеною до індоєвропейської. Вчені реконструйовують прамову на підставі законів зміни звуків та граматичних форм, рухаючись, так би мовити, в зворотному напрямку: від сучасних мов - до спільної мови.

Реконструйовані слова наведені в етимологічних словниках, давні граматичні форми - в літературі з історії граматик.

Сучасні індоєвропейські мови успадкували більшість коренів від часів колишньої єдності. У різних мовах споріднені слова часом звучать дуже по-різному, але ці відмінності підпорядковані певним звуковим закономірностям.

Порівняйте українські та англійські слова, що мають спільне походження: день - day, ніч - night, сонце - sun, матір - mother, син - son, око - eye, дерево - tree, вода - water, два - two, МОГТ - might, сваріті - swear, веліті - will. Таким чином, українська, як і всі інші індоєвропейські мови, має багато спільних слів з санскритом та іншими спорідненими мовами - грецькою, ісландською, давньоперською, вірменською та ін., не кажучи вже про близькі слов'янські - російською, словацькою, польською …

В результаті переселення народів, воєн, завоювань одних народів іншими мовні діалекти віддалялися один від одного, утворювалися нові мови, зникали старі. Індоєвропейці розселилися по всій Європі і проникли в Азію (тому й отримали таку назву).

Праіндоєвропейська мовна сім'я залишила після себе, зокрема, такі групи мов: романські (мертва латинь, французька, італійська, іспанська, португальська, румунська, молдавська та ін.); німецькі (мертва готська, англійська, німецька, шведська, норвезька, ісландська, датська, голландська, і т.д.); кельтські (валлійська, шотландська, ірландська та ін.), індоиранскі (мертвий санскрит, гінді, урду, фарсі, таджицька, осетинська, циганська, можливо, також мертва скіфська тощо.); балтійські (мертва прусська, литовська, латиська та ін.), слов'янські (мертва старослов'янська, або "староболгарська", українська, болгарська, польська, великоруська, білоруська і т.д.). Окремі індоєвропейські гілки пустили грецька, вірменська, албанська мови, у яких немає близьких родичів. Досить багато індоєвропейських мов не дожили до історичних часів.

Коли ж з'явилася українська мова?

Відлік, мабуть, можна почати з середини першого тисячоліття, коли зникли короткі голосні. Саме це викликало появу власне українських мовних ознак - як, зрештою, і ознак більшості слов'янських мов.

Отже, українська мова своїм корінням сягає давніх часів, чим можуть пишатися українці, а знати мову держави, в якій проживають, просто зобов'язані.

І саме тому, як пораду кожному свідомому українцеві, ми пропонуємо згадати слова Т. Шевченка і М. Рильського.


Даша Литовченко, Медіаосвітній центр "Промінь сонця"

Категорія: Медіатексти - Промінь сонця | Додав: mech (2019-11-10) | Автор: Даша Литовченко
Переглядів: 427 | Коментарі: 1 | Теги: День писенності та мови, Промінь сонця | Рейтинг: 5.0/1

Слідкуйте за новинами в групі "Запорізький НВК №19"
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook

Всього коментарів: 1
avatar
0
1 mech • 10:22 AM, 2019-11-10
Цікавий матеріал! Чи використовувалися якісь джерела для складання цього повідомлення? Якщо так, залиште, будь ласка, посилання у коментарях!
avatar

Вхід на сайт

Заради розвитку

Рейтинг успішності

Визначаємо

Коментарі

YML

Характеристика Натрію і Хлору
Натрій: 
До речі, пане Вадиме, Ваша ідея зі створення переліку інтернет-ресурсів медіахолдингу "ВМ-НФ&qu

Я теж абсолютно так думаю. Втім, з'ясовується, що серйозні Інтернет-ресурси, а надто їх розробка

Всі, хто розвиває якийсь бренд, обов'язково повинні мати свій власний сайт, адресу якого розміщу

Ой, загубився перший рядок, він виглядав так:

Хочеш мати власний сайт?

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

  • department