World Diabetes Day – Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається щорічно 14 листопада.
Цю дату було розпочато в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією (International Diabetes Federation, IDF) та Всесвітньою організацією охорони здоров'я (World Health Organization) у відповідь на загрозу зростання захворювання на діабет у всьому світі.
З 2007 року Всесвітній день боротьби з діабетом проводиться під егідою ООН.
У резолюції A / RES / 61/225 визнається «необхідність продовження багатосторонніх зусиль щодо охорони та зміцнення здоров'я людини і забезпечення доступу до лікувальних послуг і медичної освіти».
Діабет – це хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін. Це призводить до підвищеного рівня вмісту глюкози в крові (гіперглікемії).
Довгі століття люди не мали засобів для боротьби з цією хворобою, і діагноз «цукровий діабет» не залишав пацієнтові ніякої надії не тільки на одужання, а й навіть на життя.
І хоча цукровий діабет і до сьогодні невиліковний, завдяки інсуліну люди навчилися тримати цю хворобу під контролем.
Оскільки діабет – хвороба, яка не знає вікової різниці, існує велика ймовірність що і серед ваших однокласників є хворі на діабет.
Та може статися так, що їм знадобиться Ваша допомога.
Запам’ятайте: Головне в екстремальних ситуаціях не панікувати, та не втрачати самоконтролю. В першу чергу звіть на допомогу дорослих. І не просто звіть – кричіть голосно, смикайте за рукав.
Алгоритм першої допомоги хворим на цукровий діабет.
У медицині існує певна класифікація цукрового діабету. Кожному типу відповідає своя клініка, відрізняються так само підходи до проведення першої допомоги.
Цукровий діабет 1 типу.
Діабет цього типу інсулінозалежний. Захворювання зазвичай розвивається в ранньому або молодому віці. При діабеті 1 типу підшлункова залоза продукує занадто мало інсуліну. Причини виникнення діабету 1 типу криються в проблемах імунної системи. Люди, які страждають на діабет цього типу, змушені регулярно робити ін'єкції інсуліну.
Цукровий діабет 2 типу.
Цей тип діабету вважається інсулінонезалежним. Діабет 2 типу трапляється в похилому віці і пов'язаний з порушеннями обмінних процесів в організмі. Інсулін при цьому виробляється в достатніх кількостях, але внаслідок порушення обміну речовин клітини втрачають чутливість до нього. При такому діабеті інсулін вводять лише в екстрених випадках.
Це загальна класифікація типів цукрового діабету. Крім них можна виділити ще діабет вагітних і діабет новонароджених, який зустрічається досить зрідка.
Класифікація типів цукрового діабету важлива для проведення першої допомоги. Алгоритми спеціалізованої медичної допомоги хворим на цукровий діабет залежать від того, якого типу захворювання у людини і якого роду ускладнення у нього виникло.
Незалежно від типу, симптоми діабету будуть приблизно однаковими:
постійне відчуття сухості в роті, сильна спрага; часте сечовипускання; хронічна слабкість, швидка стомлюваність; високий апетит; сухість шкіри, слизових, поява свербежу; підвищена сонливість; проблеми з заживання ран на тілі; суттєва зміна маси тіла (при діабеті 1 типу - різке зниження, при діабеті 2 типу - ожиріння).
Екстрені ситуації при цукровому діабеті і заходи першої допомоги: Класифікація невідкладних станів побудована на визначенні рівня цукру в крові: він може бути заниженими або завищеними.
Гіперглікемія і діабетична кома
Це стан пов'язаний з сильним підвищенням рівня глюкози. Гіперглікемія може виникати у хворих на діабет будь-якого типу.
Підскакування рівня цукру в крові може бути пов'язано з сильним недоліком інсуліну, наприклад, при грубому порушенні дієти, прийомі їжі без ін'єкції інсуліну. Жирні кислоти при цьому окислюються в повному обсязі, і в організмі накопичуються похідні обміну речовин, зокрема, ацетон. Цей стан називається ацидозом. Класифікація ступенів ацидозу виділяє помірний ацидоз, стан прекоми і кому.
Ознаки гіперглікемії починають проявлятися з поступовим наростанням.
Слабкість, млявість, швидка стомлюваність, загальмованість. Відсутність апетиту, нудота, сильна спрага. Часте сечовипускання. Ацетоновий запах з рота. Блювання, біль в животі. Сухість шкіри, синюшного відтінку губ.
З моменту виникнення гіперглікемії до стану коми може пройти як пара годин, так і повна доба. Ознаки надлишку цукру в крові при цьому посилюються.
Перша допомога при гіперглікемії складається в заповненні нестачі інсуліну. Його вводять за допомогою помпи або спеціального шприца-ручки, попередньо вимірявши рівень глюкози. Контролювати вміст глюкози потрібно кожні 2 години.
При настанні діабетичної коми людина втрачає свідомість.
Перша допомога при діабетичній комі так само полягає у введенні інсуліну.
При цьому людину потрібно укласти, повернути голову на бік, забезпечити йому вільне дихання і прибрати з рота всі предмети.
Виведення з коми здійснюється лікарями в лікувальному закладі.
Гіпоглікемія
Це стан пов'язаний з критичним зниженням рівня глюкози.
Клініка гіпоглікемії починає проявлятися в тому випадку, якщо була введена велика доза інсуліну або прийнята висока доза цукрово-знижувальних препаратів, особливо якщо все це було здійснено без прийому їжі.
Ознаки гіпоглікемії проявляються досить різко.
Запаморочення і головний біль. Сильне почуття голоду. Блідість шкіри, пітливість. Сильне серцебиття, тремтіння в кінцівках. Можуть виникнути судоми.
Допомога при глюкозні голодуванні полягає в тому, щоб підняти рівень цукру.
Для цього людині потрібно вибити солодкий чай (не менше 3 ст ложок цукру на склянку), лимонад або з'їсти що-небудь з «швидких» вуглеводів: здобні булочки, шматочок білого хліба, цукерку.
Якщо Вам доведеться рятувати вашого однокласника, пам’ятайте, що напій має бути без цукро-замінників. Так само як і солодощі.
Якщо стан критичний і людина втратила свідомість, потрібно викликати «швидку».
У цьому випадку рівень цукру буде врівноважено за допомогою внутрішньовенного введення розчину глюкози.
Сподіваюся, що незважаючи на велику кількість тексту, Ви прочитаєте вищезазначену інформацію. Ви можете врятувати життя.