Портал шкільної преси Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради

 

 

Пошук

Фільтр пошуку

ВМ-НФ Запоріжжя конференція медіаосвіта конкурси АУП ЗНВК №19 Запорізький НВК №19 Шкільний Медіахолдинг Конкурс радіо Андрій Єлькін Республіка Мрія здоров'я Кристал здорові школи звіт медіаграмотність навчання відео Шевченківські пакети плакати постер HEALTHY SCHOOLS плакат безпека медіатворчість урок екологія РК медіакультура 7 клас 9 клас булінг виховна робота 8 клас основи медіаграмотності практична робота екологія Солярис Департамент освіти і науки біологія еко-марафон Вісник Мрії челендж самоврядування медіа Карантин Хімія дистанційне навчання кіноклуб

Категорії розділу

Медіатексти від експертів [149]
Медіатексти - 24/7 [2]
Медіатексти - Бумеранг [0]
Медіатексти - Нью-Скіфія [5]
Медіатексти - Спалах [10]
Медіатексти - КОТ [1]
Медіатексти - Бригантина [7]
Медіатексти - Фортуна [0]
Медіатексти - Креатив [33]
Медіатексти - Кристал [42]
Медіатексти - Промінь сонця [4]
Медіатексти - Фенікс [7]
Медіатексти - Нове місто [1]
Медіатексти - Соляріс [3]
Навчання завершено [5]

Ми у Фейсбуці

ВМ-НФ

Медіатворчість


Гени та геноми (для додаткової підготовки)

Сформуйте уявлення про особливості функціонування генів і геномів та про типи генів.

 

Хто такі прокаріоти? ( Прокаріотичні (від грец. про – до, каріон – ядро) клітини – це клітини доядерних організмів, які не мають чітко сформованого ядра та більшості органел )

Хто такі еукаріоти? (Еукаріотичні (від грец. eu – повністю й каріон – ядро) клітини – це клітини ядерних організмів, які мають ядро і розвинуту систему органел)

Які органели є клітинах прокаріотів? (Слизова капсула, клітинна стінка, плазматична мембрана, цитоплазма, пілі, джгутик, кільцева ДНК(нуклеоїд), рибосоми)

Чи є у прокаріотів мітохондрії та хлоропласти? (ні)

Яка функція ядра? (передача, збереження та перетворення спадкової інформації)

Яка структура у прокаріот виконує функцію ядра? (нуклеоїд – кільцева молекула ДНК)

 

 

Ген — одиниця спадкового матеріалу, що відповідає за формування певної елементарної ознаки.

У 1865 р. Г. Мендель, після ряду дослідів (8 років) зі схрещувань гороху посівного довів існування спадкових «задатків», які пізніше назвали генами. Як ви вважаєте після такого відкриття, що стало з Менделем, чи прийшла до нього слава? Ні, на його статтю, у якій були викладені також його знамениті закони, не звернули увагу. Сам вчений був упевнений, що зробив найбільше відкриття. Однак коли його відкриття не спрацювало в дослідах з деякими тваринами, він розчарувався в науці і перестав займатися біологічними дослідженнями. Мендель помер у 1884 році так і не визнаний сучасниками. (1900 рік – перевідкриття законів, Гуго де Фриз, Карл Корренс і Ерих Чермак)

Вперше поняття «ген» був запропонований в 1909 році данським ученим Вільгельмом Йохансеном для опису спадкоємного фактора. Як ви гадаєте, це похідний термін від якого слова? Від слова «генетика», який вже раніше, в 1905 році був запропонований Вільямом Бетсоном з грецької genetikos.  Генетика – це розділ фундаментальної біології, що вивчає закономірності реалізації двох властивостей живого – спадковості і мінливості. До останніх двох понять ми ще повернемося пізніше.

А зараз варто зазначити, що до дослідів Менделя у науковому світі існувала інша гіпотеза передачі спадкової інформації так звана «злита» спадковість ознак – ознаки під час передачі із покоління в покоління можуть зникати, змішуватися, розчинятися. Згідно з цією концепцією спадковим матеріалом була цитоплазма.

У 1910 році завдяки генетичним дослідженням дрозофіл Т. Х. Морган установив, що гени лінійно розташовані в хромосомах ядра. Теж цікаво, Томас Морган був переконаний, що спадковість не передається матеріальним носієм і спробував заперечити закони Менделя за допомогою експериментів. Натомість досяг зворотного.

У переважної більшості живих організмів гени закодовані в ланцюгах ДНК, тому варто зазначити, що в 1953 році Джеймс Ватсон (Уотсон) та Френсіс Крік, базуючись на рентгенограмах, отриманих Розаліндою Франклін, відкрили структуру ДНК.

Отже, спадкова інформація записана на ДНК у вигляді генів, гени – в хромосомах, а сукупність одинарного (гаплоїдного) набору хромосом особин одного виду називається геномом. Термін «геном» був запропонований Гансом Вінклером в 1920 році. Більш детальніше ми розглянемо це поняття пізніше.

 

 

Ген (від грец. генос – рід, походження) – це ділянка ДНК, що містить інформацію про первинну структуру молекули білка або РНК і визначає можливість розвитку ознаки.

Речовиною, яка в живих організмах зберігає спадкову інформацію, є ДНК. Її стабільність і здатність створювати копії забезпечує можливість успадкування ознак. А порушення в її роботі або вплив навколишніх факторів можуть призводити до виникнення мінливості. (ДНК складається з нуклеотидів). РНК теж може бути носієм спадкової інформації. Це спостерігається у деяких вірусах.

ДНК ділиться на кілька фракцій ті, що часто повторюються, ті, що помірно повторюються та ті, що не повторюються. Роль першої фракції повністю не визначена, вважають, що вона приймає участь у процесі ділення клітини. Друга фракція приймає участь у синтетичних процесах, що є схожими для різних клітин. Остання фракція ще має назву кодуючих послідовностей – це смислова ДНК, вона несе інформацію про унікальні послідовності білків.

Розгляньте завдання 1 на с.44 роб. зошита. Спробуємо закінчити речення.

Ген є дискретною складовою одиницею спадкового матеріалу (ДНК чи РНК). Певний ген кодує синтез одного білка, який зумовлює певну ознаку. Дія гена специфічна, тому що ген містить інформацію про певний продукт (білок). Активні гени використовуються для синтезу білків, які необхідні клітині завжди. Ці гени не потребують активації. Неактивні гени проявляють свою активність тільки тоді, коли білки, які вони кодують, потрібні клітині. Ці гени клітиною активуються. Зовнішнє і внутрішнє середовище може впливати на функцію генів (інтенсивність синтезу білків).

 

  1. Ген займає певну ділянку (локус) у хромосомі. Хромосоми є матеріальними носіями спадковості.

2. Ген – частина молекули ДНК, яка має певну послідовність нуклеотидів і є функціональною одиницею спадкової інформації. Кількість нуклеотидів, які входять до складу різних генів, є різною.

3. Всередині гена можуть відбуватися рекомбінації (перерозподіл генетичного матеріалу) і мутації (зміни генетичного матеріалу).

4. Існують структурні й регуляторні гени. Структурні гени кодують синтез білків. Регуляторні гени контролюють і спрямовують діяльність структурних генів.

5. Ген не бере безпосередньої участі в синтезі білка, він є матрицею для утворення посередників – різних молекул РНК, які безпосередньо беруть участь у синтезі.

6. Розташування триплетів із нуклеотидів у структурних генах є відповідним (колінеарним) до амінокислот у складі білка, що кодується даним геном.

7. Молекули ДНК здатні до репарації, тому не всі пошкодження гена призводять до мутації.

8. Генотип складається з окремих генів, але функціонує як єдине ціле. На функцію генів впливають чинники як внутрішнього, так і зовнішнього середовища.

 

Окрім поділу на структурні та функціональні, гени поділяються за розташуванням у клітинах: ядерні гени й цитоплазматичні гени (розташовані в мітохондріях і хлоропластах). За характером кодуючої інформації виокремлюють білок-кодувальні гени і РНК-кодувальні гени. За активністю розрізняють конститутивні й неконститутивні гени.

Геном – сукупність спадкової інформації у клітинах організму певного виду. (таблиця «Будова прокаріотичної клітини», «Будова еукаріотичної клітини») Спадкова інформація клітин міститься у прокаріот в нуклеоїді – кільцева молекула ДНК та в плазмідах (малі молекули ДНК в цитоплазмі). В еукаріотичних у хромосомах (в ядрі), та у структурах цитоплазми – мітохондрії й хлоропласти, що мають власні кільцеві ДНК. Детальніше поняття «геном» ми розглянемо пізніше.

 



Джерело: https://naurok.com.ua/urok-z-temi-geni-ta-genomi-64274.html
Категорія: Медіатексти від експертів | Додав: vestnikm (2021-12-15) | Автор: Чуприна Т.В.
Переглядів: 213 | Теги: геном, гени | Рейтинг: 5.0/1

Слідкуйте за новинами в групі "Запорізький НВК №19"
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook

Всього коментарів: 0
avatar

Вхід на сайт

Заради розвитку

Рейтинг успішності

ТОП-5

КРИСТАЛ
24/7
КРЕАТИВ

Коментарі

YML

Характеристика Натрію і Хлору
Натрій: 
До речі, пане Вадиме, Ваша ідея зі створення переліку інтернет-ресурсів медіахолдингу "ВМ-НФ&qu

Я теж абсолютно так думаю. Втім, з'ясовується, що серйозні Інтернет-ресурси, а надто їх розробка

Всі, хто розвиває якийсь бренд, обов'язково повинні мати свій власний сайт, адресу якого розміщу

Ой, загубився перший рядок, він виглядав так:

Хочеш мати власний сайт?

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

  • department