Портал шкільної преси Запорізької гімназії №19 Запорізької міської ради

 

 

Пошук

Фільтр пошуку

ВМ-НФ Запоріжжя конференція медіаосвіта конкурси АУП ЗНВК №19 Запорізький НВК №19 Шкільний Медіахолдинг Конкурс радіо Андрій Єлькін Республіка Мрія здоров'я Кристал здорові школи звіт медіаграмотність навчання відео Шевченківські пакети плакати постер HEALTHY SCHOOLS плакат безпека медіатворчість урок екологія РК медіакультура 7 клас 9 клас булінг виховна робота 8 клас основи медіаграмотності практична робота екологія Солярис Департамент освіти і науки біологія еко-марафон Вісник Мрії челендж самоврядування медіа Карантин Хімія дистанційне навчання кіноклуб

Категорії розділу

Медіатексти від експертів [149]
Медіатексти - 24/7 [2]
Медіатексти - Бумеранг [0]
Медіатексти - Нью-Скіфія [5]
Медіатексти - Спалах [10]
Медіатексти - КОТ [1]
Медіатексти - Бригантина [7]
Медіатексти - Фортуна [0]
Медіатексти - Креатив [33]
Медіатексти - Кристал [42]
Медіатексти - Промінь сонця [4]
Медіатексти - Фенікс [7]
Медіатексти - Нове місто [1]
Медіатексти - Соляріс [3]
Навчання завершено [5]

Ми у Фейсбуці

ВМ-НФ

Медіатворчість


Основи харчування - Екологія РК - 9 клас - 17.04.2020 - КАРАНТИН

Доброго дня, шановні учні дев’ятих класів Запорізького НВК №19!

Ми продовжуємо вивчати факультативний курс «Екологія рідного краю».

На минулому уроці ми ознайомились з поняттям «Рекреація». Лічильник порталу шкільної преси свдчить, що ви активно відвідували сторінку уроку! Молодці! Так тримати! Велика подяка від мене також за те, що ви ставили «лайк» під відео-уроком на ютубі!

Сьогодні 27 квітня, понеділок! Тема нашого уроку «Основи харчування в умовах екологічно несприятливого стану»

Будемо обговорювати якість продуктів харчування в наших магазинах та те, як можна мінімізувати ризики для свого здоров’я.

Вам відомо, що продукти харчування мають домішки – консерванти, барвники, стабілізатори, антиоксиданти, посилювачі смаку тощо.

 Вчені стверджують, що потрапляючи всередину клітини, вони викликають швидше старіння, а отже починаються відхилення від норми – виникає хвороба, прискорюються запальні процеси, загальне старіння організму.

Як клітини, а отже все тіло, потрібно берегти змолоду? Поміркуйте про це.

Нам кажуть: не вживайте алкоголю, ксенобіотиків, ведіть активний, інтелектуальний спосіб життя – будете довго жити і не хворіти. Такий спосіб життя характерний для довгожителів, якими як правило є люди, які працюють як розумово, так і фізично.

Оточуюче середовище впливає на всі системи організму, на його функціональні властивості. Погіршення умов життя у довкіллі обов'язково призводить до збільшення вірогідності появи небезпеки в життєдіяльності людини.

При цьому, при тривалому вживанні продуктів, які містять домішки з різноманітними функціями – хімічні харчосмакові домішки, що застосовують у продуктах харчування, – негативно впливають на організм. Це природні або синтетичні речовини, які спеціально вводяться до складу продуктів харчування для надання їм певних якостей – тривалого зберігання (використовують антиоксиданти), кольору (барвники), смакових якостей (ароматизатори, підсолоджувачі). Усі такі добавки позначають літерою «Е» з цифровим кодом. До них віднесені ароматизатори, барвники, консерванти, регулятори кислотності, антиоксиданти, емульгатори, стабілізатори, згущувачі, зволожувачі, наповнювачі.

Робимо висновок, що існує проблема забруднення продуктів харчування різноманітними домішками, і перед усім штучними, неприродного походження. Наприклад нітрат натрію (NaNO3) використовують у ковбасних виробах для надання їм кольору свіжого м'яса – червоного і крім цього він є консервантом – запобігає процесам окислення, псуванню продуктів. Але в організмі ця речовина перетворюється в надзвичайно небезпечну канцерогенну речовину. Звісно, що через разове вживання продуктів з різноманітними домішками хвороба не виникне. Але часто люди звикають до однієї їжі, використовують так звані напої, основу яких складають саме домішки з літерою Е, у них природного майже нічого, крім води, немає.

Завдання: Проаналізуйте етикетки таких напоїв і зробіть висновки.

Через широке використання радіоактивних речовин у промисловості, забруднення ними великих площ території, особливо після Чорнобильської катастрофи, можлива наявність їх у харчових продуктах, що дуже небезпечно. Тому необхідно вимірювати вміст радіонуклідів.

На сьогодні існує проблема екологічно чистих продуктів харчування, тобто таких, що не містять шкідливих для здоров'я домішок. Але чи можуть бути продукти харчування екологічно чистими, коли корова пасеться на лузі поблизу хімічного комбінату? Звичайно, ні! Бо існують кругообіги речовин у природі, які переміщуються так званими трофічними (грец. трофос – харчування) ланцюгами.

Наприклад, з ґрунту, в якому міститься свинець, цей елемент потрапить у рослини (траву), потім в організм корови, її молоко, потім в організм людини і спричинить отруєння або хворобу, наприклад, артеріосклероз – хворобу кровоносних судин, гіпертонію (підвищений тиск крові), погіршення пам'яті.

Інший приклад – риба, виловлена з Каховського водосховища, у мулі якого після Чорнобильської катастрофи містяться радіоактивні елементи (радіонукліди). У кінці-кінців радіонукліди опиняться в організмі риби, а потім – у людському.

 

Значення екологічно чистих продуктів у раціональному харчуванні

Що таке органічні продукти?

Відвідуйте сайт Тижня екологічного споживача «Живи органічно!», який створювався під час всесвітніх «зелених» тижнів зусиллями Дитячо-юнацької екологічної громадської організації «Республіка Мрія» Запорізького НВК №19.

Завдання: Здійсніть екскурс по цьому сайту! Подивіться новинні матеріали, ролики соціальної реклами, сторінки з конкурсними роботами.

https://vestnikm.wixsite.com/tec2015 

Необхідно знати особливості харчування в умовах забрудненого довкілля, а саме:

-  краще не вживати в їжу субпродукти – вим'я, нирки, легені, печінку мешканцям великих промислових міст і територій з підвищеним радіоактивним фоном, через накопичення токсичних речовин;

-  отримані з молока продукти чистіші самого молока, бо воно є джерелом внутрішнього опромінення за рахунок радіонуклідів, накопичених травами. Цезію і стронцію в сирі менше на 70%, у сметані – на 80%, вживання вершків та масла краще обмежити;

-  обмежити, а краще не вживати гриби, які надзвичайно активно акумулюють (накопичують) сполуки важких, радіоактивних металів. Гриби можна збирати не ближче 2-3 км від автомагістралей, хімічних, металургійних підприємств;

-  вживайте більше рослинних природних жирів, не вживайте маргарини, тваринні жири;

-  віддавайте перевагу вівсяній, гречаній крупам;

-  вживайте соки, напої, салати з буряка, моркви, помідорів, які активно виводять з організму радіонукліди, важкі метали;

-  корисними є напої з м'яти, материнки, шипшини, чорноплідної горобини, чорної смородини, малини, шовковиці, менше вживайте кофе, бо кофеїн має мутагенні властивості; корисним є зелений чай (не чорний), який теж виводить радіонукліди, запобігає виникненню артеріосклерозу та злоякісних (ракових) пухлин.

Цікаво писали про здоров'я запорізьких козаків: «Запорожець тому був здоровий, що був вільним від хвороб і вмирав на війні, а не вдома. Тепер народ слабкий, порожній і нетривкий – як 90 років прожив, то вмирає, а в давні роки козак тільки в 100 років у силу брався, починав жити».

Крім того, землеробство - основний вид традиційної діяльності українців - хліборобство, городництво, садівництво. Селяни вирощували і вміли прищеплювати дерева, вивели багато сортів яблук, слив, груш. Найбільш давньою системою землеробства була вирубно-вогнева, пов'язана з вирубуванням та спалюванням лісів. У результаті тепер Україна на одному з останніх місць у Європі за площею лісів.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

  1. Що характерно для сучасних продуктів харчування?
  2. Що таке харчосмакові домішки, яке їх призначення, яка їх дія на людину?
  3. Дайте визначення поняття екологічно чисті (органічні) продукти харчування.
  4. Як пов'язаний стан здоров'я, хворобливість з умовами харчування?
  5. Що Ви знаєте про народні традиції харчування?

 

Шановні дев'ятикласники! Дякую за участь в уроці! Напишіть, будь ласка, коментарі - ваші думки щодо безпеки харчування людей, які мешкають на територіях з екологічними проблемами. 

Категорія: Медіатексти від експертів | Додав: mech (2020-04-16) | Автор: Андрей Елькин
Переглядів: 413 | Коментарі: 6 | Теги: харчові домішки, органічні продукти, екологія РК, безпека, Харчування | Рейтинг: 5.0/2

Слідкуйте за новинами в групі "Запорізький НВК №19"
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook

Всього коментарів: 6
avatar
1
1 sofiakuzmina01 • 4:57 PM, 2020-04-17
1. Все продукты питания в настоящее время изготавливаются с использованием искусственных компонентов.
2. Пищевые добавки - это химические вещества предназначенные для улучшения вкуса, запаха, увеличения срока годности продуктов. В основном они вызывают аппетит и желание съесть больше.
3. Экологически чистые продукты - это продукты, выращенных без всяких стимулирующих добавок растений и животных и при производстве из этих продуктов не используются биодобавки ( ароматизаторы, красители, консерванты и т.д.)
4. Для организма человека добавки в основной своей массе вредны, т.к. человеческий организм веками использовал естественные продукты, он к ним привык и знает как из перерабатывать, ас новыми чисто химическими веществами не знает, что делать, поэтому он их употребляет, из-за этого происходят сбои(т.е. болезни) в работе организма, при этом разные добавки провоцируют разные заболевания.
5. Каждый народ имеет свои традиции в питании, они связаны с природно- климатическими условиями проживания, отсюда и виды растений и животных проживающих и выращиваемых в данной местности. Люди традиционно используют то что можно: в Украине в основном это свежие и переработанные фрукты и овощи; зерновые - крупы(каши),хлеб, хлебобулочные изделия, мясо, если рядом река то - пресноводная рыба(сазан, карп, сом), если море - то морские рыбы (сельдь, тресковые и т.д.). В тропических странах - сладкие фрукты и овощи, мясо. В островных странах - рыба, морепродукты(краб, мидии, креветки, осьминоги и т.д.), рис.
Кузьмина С. 9а
avatar
0
3 mech • 10:27 PM, 2020-04-26
Подробный комментарий! Спасибо, София! Чувствуется неравнодушная позиция! Супер! так держать! )
avatar
1
2 miroslavamozgina88 • 5:03 PM, 2020-04-17
Всі вище зазначенні чинники згубно впливають на екологічну ситуацію в Україні і викликають такі негативні наслідки як парниковий ефект,кислотні дощі, руйнування озонового шару. У разі подальшого зберігання подібного стану речей наша держава ризикує скотитися в плані екологічної небезпеки для життя людей на рівень африканських країн. Тому ключове завдання активістів екологічних організацій та громадськості - тримати основні екологічні проблеми в фокусі суспільної уваги, добиватися від керівництва держави реального покращення ситуації з охороною навколишнього середовища.
avatar
0
4 mech • 10:27 PM, 2020-04-26
Підтримую! Дякую за коментар! )
avatar
1
5 sanikbond • 8:29 AM, 2020-05-25
Все продукты питания в настоящее время изготавливаются с использованием искусственных компонентов.
2. Пищевые добавки - это химические вещества предназначенные для улучшения вкуса, запаха, увеличения срока годности продуктов. В основном они вызывают аппетит и желание съесть больше.
3. Экологически чистые продукты - это продукты, выращенных без всяких стимулирующих добавок растений и животных
4. Для организма человека добавки в основной своей массе вредны, т.к. человеческий организм веками использовал естественные продукты, он к ним привык и знает как из перерабатывать, ас новыми чисто химическими веществами не знает, что делать, поэтому он их употребляет, из-за этого происходят сбои в работе организма, при этом разные добавки провоцируют разные заболевания.
5. Каждый народ имеет свои традиции в питании, они связаны с природно- климатическими условиями проживания, отсюда и виды растений и животных проживающих и выращиваемых в данной местности. Люди традиционно используют то что можно: в Украине в основном это свежие и переработанные фрукты и овощи; зерновые - крупы(каши),хлеб, хлебобулочные изделия, мясо, если рядом река то - пресноводная рыба если море - то морские рыбы . В тропических странах - сладкие фрукты и овощи, мясо. В островных странах - рыба, морепродукты
avatar
0
6 mech • 9:30 PM, 2020-05-28
Александр, благодарю за активное участие в уроке! )
avatar

Вхід на сайт

Заради розвитку

Рейтинг успішності

ТОП-5

КРИСТАЛ
24/7
КРЕАТИВ

Коментарі

YML

Характеристика Натрію і Хлору
Натрій: 
До речі, пане Вадиме, Ваша ідея зі створення переліку інтернет-ресурсів медіахолдингу "ВМ-НФ&qu

Я теж абсолютно так думаю. Втім, з'ясовується, що серйозні Інтернет-ресурси, а надто їх розробка

Всі, хто розвиває якийсь бренд, обов'язково повинні мати свій власний сайт, адресу якого розміщу

Ой, загубився перший рядок, він виглядав так:

Хочеш мати власний сайт?

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

  • department